czwartek, 11 listopada 2010

Wybielanie zębów - sposób na śnieżnobiały, piękny uśmiech

Aby cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem należy prowadzić zdrowy tryb życia, a dopiero potem zdecydować się na wybielanie zębów. Wówczas zabiegi wybielające nie pójdą na marne, a ich efekt będzie trwalszy. Jaką metodę wybielania wybrać? Czy domowe metody wybielania zębów są skuteczne?
Domowe metody wybielania zębów, choć bardzo popularne, nie zagwarantują ci śnieżnobiałego uśmiechu. Kuchenne środki jak soda, sól, cytryna, a nawet węgiel, wykorzystywane w tych sposobach, prędzej sprawią ci więcej kłopotu niż wybielą zęby. Należy zaniechać stosowania takich metod, a ku przestrodze zapoznać się z ich skutkami ubocznymi.

Wybielanie zębów sodą – skutki uboczne

Soda jest jednym z podstawowych składników past do zębów - posiada właściwości wybielające i oczyszczające. Wybielania zębów sodą może być szkodliwe dla szkliwa, które staje się słabsze i bardziej podatne na przebarwienia.


Wybielanie solą – skutki uboczne

Efekt wybielania roztworem soli jest bardzo krótkotrwały, a skutki uboczne - nieprzyjemne. Sól ma bowiem działanie zakwaszające organizm i w dużej ilości uszkadza szkliwo.

Wybielanie cytryną – skutki uboczne

Innym produktem wybielającym, dostępnym w każdym domu, jest cytryna. Zwolennicy cytrynowej metody nakazują pocieranie jej miąższem zębów. Przewidywane skutki uboczne przy długotrwałym stosowaniu: ciemne szkliwo, a nawet próchnica.

Wybielanie zębów z zastosowaniem środków chemicznych

Zamiast eksperymentować z domowymi metodami wybielania zębów, bezpieczniej jest sięgnąć po ogólnie dostępne preparaty wybielające: paski, żele, specjalne pasty, a nawet gumy do żucia.

Paski wybielające - zawierają aktywne substancje wybielające, które rozjaśniają szkliwo nawet o 3 tony na okres około pół roku. Wady? Osoby z nadwrażliwością zębów mogą przy tym zabiegu odczuwać ból, który jednak mija po jego zakończeniu.

Żele wybielające - opiera swe działanie na tej samych substancjach co preparaty wykorzystywane przez stomatologów. Aby wybielić zęby należy żel nakładać na żeby 2-3 razy dziennie przez około 2 tygodnie. Efekty działania żelu są podobne do działania pasków - rozjaśniają zęby o 2-3 tony. Jako że zarówno paski jak i żele są substancjami chemicznymi, przed użyciem należy zapoznać się z ulotką produktu.

Pasty wybielające zęby – zawierają w sobie substancje ścierne, tlenki fluoru bądź naturalne ekstrakty (z cytryny, porostu islandzkiego lub innych roślin). Ich działanie opiera się zatem na mechanicznym bądź chemicznym usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Możemy pozbyć się dzięki nim płytki i kamienia nazębnego ale wybielanie zębów to coś innego. Działanie wybielającej pasty do zębów ogranicza się jednak tylko do czyszczenia powierzchni zębów. Pasty wybielające przede wszystkim służą podtrzymaniu bieli już uzyskanej metodą stomatologiczną lub za pomocą pasków i żeli. Nie poradzą sobie natomiast z wybieleniem przebarwień.

1 komentarz:

  1. Wiele razy korzystaliśmy z usług www.centrum-stomatologii.pl i powiem szczerze, że jesteśmy zachwyceni ich jakością.

    OdpowiedzUsuń