czwartek, 23 września 2010

Leczenie kanałowe - przyczyny uszkodzeń zębów

Endodoncja - leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe - Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do choroby lub uszkodzenia miazgi zęba.

Do niektóre z nich należą:

  • Głęboka i próchnica
  • Źle wypełniony ząb
  • Ścieranie zębów
  • Zaawansowane choroby dziąseł.
Badania dowodzą, że związek z uszkodzeniem zębów ma paleniem papierosów. Palacze znaczniej częściej mają zęby leczone kanałowo niż potrzebują tegoludzie niepalący. Powody uszkodzeń nie są znane.

Możliwe powikłania

  • Jeśli infekcja jest pozostawiona bez leczenia, powikłania mogą obejmować:
  • Zarażania - jeśli masa ulega zakażeniu, to ząb traci zdolność do zwalczania rozprzestrzeniania się zakażenia. Jeśli bakterie trafiają do miazgi, zaczynają się znacznie pomnożyć. Może to spowodować poważne zakażenia lub ropień.
  • Utrata masy kostnej - zakażenie może rozprzestrzeniać się na całym obszarze zakażonych kanałów korzeniowych i powodować utratę masy kostnej w szczęce.
  • Utrata zębów

Diagnoza

Dentysta sprawdza objawy, bada zęby i wykonuje prześwietlenie rentgenowskie. Prześwietlenie rentgenowskie może również pomóc stomatologowi określić plan leczenia kanałowego, ujawniając tym samym rozmiar i głębokość korzeni.

Leczenie kanałowe

Konieczna może być jedna lub więcej wizyt w celu zakończenia leczenia kanałowego, w zależności od złożoności kanałów korzeniowych w zębie.

Ogólnie rzecz biorąc, typowe leczenie kanałowe obejmuje:

Procedura jest zwykle wykonywana przy użyciu miejscowego znieczulenia. Jeśli masa jest zainfekowana, narkoza nie zawsze jest konieczne, ponieważ ząb nie ma już żadnych żywych tkanek.

Leczenie kanałowe - Usuwanie uszkodzonych części zęba

Usunięcie miazgi - dentysta używa specjalnego wiertła i małych instrumentów aby dokładnie oczyścić i kanały korzeniowe oraz bakterie, ropę i osady. Kanały korzeniowe wrazie potrzeby mogą być kształtowane lub wydrążone w celu zapewnienia  prawidłowej wewnętrznej powierzchni.

Wnętrze zęba płukane jest z zastosowaniem środków dezynfekujących

Następnie w kanale umieszcza się wypełnienie z trwałych materiałów barierowych , zwykle na bazie kauczuku materiału o nazwie gutaperk.

Ząb następnie poddawany jest renowacji. Jego powierzchnia zostaje utwardzona

W wielu przypadkach, tam gdzie istnieje znaczna utrata struktury zęba, może być potrzeba sztuczna korona wykonana z porcelany lub ze stopu złota lub innych materiałów.

Kwestie kosmetyczne

Masa zdrowych zębów jest żółto-biała. Ząb bez masy może, z czasem, szarzeć. Dentysta może doradzić w tej sprawie odpowiednich działń w celu wybielenia zęba.

2 komentarze:

  1. www.centrum-stomatologii.pl to najlepszy dentysta, któremu ufam bardziej niż byłej żonie! :D A tak poważnie, świetni specjaliści – polecam!

    OdpowiedzUsuń